Lõpuks ometi tunnistab oravaparteisse kuuluv Riigikogu majanduskomisjoni esimees, et pronksiööl oli selge mõju meie positsioonide kiirel kadumisel transiidisektoris.
Kõigepealt on mul hea meel, et lõpuks telliti ka asjatundjatelt uuring meie transiidis toimuva kohta. Sellest selgus tõepoolest (üllatus, üllatus 🙂 see, et Eesti transiitveod toimuvad valdavalt ida- ja läänesuunal ning see, et meie transiit sõltubki Venemaast! Mul on siiras heameel, et riigi majanduse käekäigu eest otseselt vastutav komisjon on sellise uue informatsiooni valdaja. Teine tõeliselt innovaatiline tõdemus, mis meie juhtpartei liikmeid tegudele suunab on see, et ettevõtjad kasutasid iseseisvusaja alguses ära Eesti geopoliitiliselt head asukohta. Uskumatu, millised kavalpead :-)! Ja kolmas info, mida meie majanduskomisjoni juht nüüd teab on see, et eelmisel aastal on Eestit läbivad transiitveod oluliselt vähenenud. Ma usun, et need kolm tõdemust, millest meie ajakirjandus juba pikka aega kirjutab, on tõpoolest jõudnud ka tänase juhtpartei teadvusse.
Jah, tõesti tuleb nõustuda selle uuringu läbiviinud töörühma juhi arvamusega, et see, mis oleks juhtunud 3 aasta pärast nagunii, juhtus tänu poliitilistele suhetele ca 10 korda lühema aja jooksul. Ansip on juba pea aasta igal pool kõva häälega kuulutanud, et nn pronksiööga pole sellega mingit pistmist. See aga, et samast pesast majanduskomisjoni juht sisult vastupidist väidet tunnistab on tänu teisipäevasele Postimehele fakt. Ei läinud aastatki – saab vaid täna ironiseerivalt targutada…
Kogu selle teema ja eilse Postimehe arvamusloo kokkuvõtteks on minu küsimus siinkohal pigem see, et kas juba täna ei võiks alustada sisulist diskussiooni teemal miks me siis pidime oma transiidisektori nn pehme maandumise asendama teadlikult kõrge kukkumisega vastu pronkskamakat?