Muretult edasi. Loodetud koht riigikogus jäi Jõgeva- ja Tartumaa ringkonna sotside esinumbril saamata, kuid muretsemiseks ei ole põhjust.
, sotsiaaldemokraatide esinumber Jõgeva- ja Tartumaal, ei saanud valimistel loodetud ringkonnamandaati, kuid see teda murelikuks ei tee. Et Reformierakonnal on riigikogus väga tugev enamus, peavad sotsid soovitusel olema eriti teravad pinnud koalitsioonipartnerite istmikus.
Enne valimisi ütlesite intervjuus, et lähete Jõgeva- ja Tartumaa sotsidega võtma kaht riigikogu kohta, lisaks teile võinuks koha saada Kastre vallavanem Priit Lomp. Seis on aga selline, et kahe koha asemel hoopis ei ühtegi. Mis juhtus?
Null ikkagi ei ole. Tuleb tunnistada, et ringkonnamandaadist jäi natuke puudu, kuid positiivne on see, et tegime sotsidega ringkonnas tugevama tulemuse kui eelmistel riigikogu valimistel. Arvestades seda, et sotside reiting oli sel korral ka madalam kui eelmiste valimiste eel, ei maksa väga nukker olla. Tuleb arvestada sedagi, et meie ringkonnas ei olnud ühtegi nii-öelda staari, kes mujal olid olemas.
Oot-oot, kuidas ei olnud staari? Teie ju olite.
No ei ole ju nii. Poliitikat tehakse ja ehitatakse üles aastaid, mina aga liitusin viimasel hetkel, jaanuaris, ja tulin välja sisuliselt ühe teemaga. Seega minul ega ka erakonnal ei olnud minu kandideerimisega midagi võita ega kaotada. Minu krimkaga (kriminaalsüüdistuse ja kohtukaasusega – EA) võib ju nalja teha, aga mööname, et minu poolt hääletamine oli kahetine, sest kohtuasi ei ole ka veel läbi, see hoiab teatavat pinget üleval. Seega olen tänulik neile ligi tuhandele inimesele, kes minu poolt julgesid hääletada.
Tõsi on see, et sotsidega peetakse koalitsiooniläbirääkimisi. Teie telefon oli ka pool hommikut hõivatud. Kas koalitsiooni loomisel on teiega nõu peetud?
Eks inimesed ikka suhtlevad.
Millised on sotside võimalused selles koalitsioonis?
Hea, et valimised võitis see leer, aga arvan, et Reformierakonna jõuõlg paisus valimistega liiga suureks, tegelikult oleks tasakaalukuse mõttes ühiskonnale parem, kui see tulemus oleks koalitsioonipartnerite vahel veidi ühtlasem. Aga valija on oma otsuse teinud, tuleb läbi rääkida, et tekiks pikaajaline koalitsioon. Sotside roll on tuua koalitsiooni sotsiaal-majanduslikud ja kohaliku elu teemad.
Valimiste eel ütlesite, et teie roll koalitsioonis on olla pind tagumikus. Kuna teie kohta riigikogus ei saanud, siis kes selle ülesande sotside seast üle võtab?
Sotsid peavad tooma oma teemad koalitsiooni, nagu teede rahastamine, lastetoetuste võrdsustamine. Tunduvad väikesed teemad, aga nende eest tuleb seista, see ongi sotside roll. Et Reformierakonna ülekaal on väga suur, on sotside pind küll õhem, kuid peab olema ka seda teravam.
Kes on sotsidest need tegijad, kes pääsevad ilmselt valitsusse ning kes seisavad samade põhimõtete eest, mille nimel te võitlesite?
Sotside praegune valitsusdelegatsioon suudab nende teemade eest seista. Eelkõige on see vastutus erakonna esimehel, kes on kohaliku omavalitsuse ja kodanikukaitse taustaga. Loodan, et Lauri Läänemets hoiab need teemad valitsuses aktuaalsed.
Ma hoian ka tõsiselt pöialt, et niinimetatud Ida-Virumaa minister ehk kultuuriminister Piret Hartman saaks valitsuses jätkata, sest valimistulemustes tuleb tähele panna seda, mis juhtus Ida-Virumaal. Sealne tulemus on huumorist kaugel ja sellega tuleb tegeleda.
Ka EKRE tõstatatud teemasid ei saa koalitsioon eirata, seal on asju, mis vajavad tähelepanu, näiteks toimetulek. Valitsus peab suutma esindada ka neid, kes toetavad opositsiooni. Ka selles on sotsidel kindel roll.
Allikas: Tartu Postimees