KAJAR LEMBERI KOHTUISTUNGITE HOTELLI KOLIMINE LÄHEB MAKSMA 4500 EUROT

ELLI ARULA

Tartu Postimees, 14. mai 2020

Esmaspäeval algab Tartu maakohtus mahukas protsess, kus PRIA petmises süüdistatakse üheksat eraisikut ja kaheksat ettevõtet. Nende hulgas on ka endine Tartu abilinnapea Kajar Lember. Et protsessil osaleb üle 40 inimese, toimuvad kaks esimest istungit V spaahotelli ja konverentsikeskuse ruumides. Istungite hotelliruumidesse kolimine läheb maksma veidi üle 4500 euro.

Tartu kohtute pressiesindaja Anett Kreitsman ütles, et antud kohtuasjas on esimestel istungipäevadel 18. ja 22. mail kohtusse kutsutud osalema 40 inimest: kohtunikud, istungisekretär, prokurörid, kaitsjad, süüdistatavad või nende esindajad, kannatanu esindajad, tsiviilkostjad, kolmanda isiku esindajad. «Samuti tuleb arvestada võimalike huvilistega, kes ei ole menetluse osalised, näiteks meediaväljaannete esindajad, kes on eelnevalt teatanud soovist istungi toimumist kajastada,» jätkas ta.

Kahe planeeritud kohtuistungi kolimine kohtumajast välja läheb maksma 4592 eurot, mis tasutakse Tartu maakohtu eelarvest. «Summa sisaldab lisaks ruumi rendile heli- ja videotehnikat ning heli- ja videotehnilist teenindust kohtuistungite ajal,» märkis Kreitsman.

Pettuses süüdistatav Kajar Lember sõnas istungi kolimise asjus kerge muigega, et ilmselt on riigiasutustel raha piisavalt, et seda sääraselt kulutada. «Kui nüüd võllanalja teha, siis ma oleks pakkunud hulga soodsama variandi, et viia kohtuistungid Vudila suurde saali, hinnaga vaid üheksa eurot tund. Siis oleks kõik tõendid ka olnud lähedalt võtta,» sõnas Lember. Nimelt kätkeb üks süüdistusepisood seda, et Lember jättis Vudila mängumaa ehitamisel PRIA toetust kasutades oma osaluse tasumata.

Kolimise põhjus seisneb siiski selles, et kõik menetlusosalised poleks eriolukorra tingimustes nõuetekohaselt Tartu kohtumaja kõige suuremasse saali ära mahtunud.

Tartu kohtumaja juht Rutt Teeveer sõnas, et konverentsikeskuses on võimalik korraldada istung 341 ruutmeetri suurusel pinnal ning paigutada mööbel selliselt, et oleks tagatud 2+2 reegli maksimaalne järgimine, ruumidel on tagatud piisav ventilatsioon ning tuulutusvõimalus. «Kohtuistungi pidamise tehnilise poole pealt on lisaks oluline, et kohapeal on tagatud heli- ja videotehnika. Kohtuistung tuleb helis salvestada ning menetlusosalistele, kes viirusohu tõttu istungil füüsiliselt osaleda ei saa, tuleb tagada võimalus osaleda videokonverentsi teel,» selgitas Teeveer.

Hilisematel istungipäevadel osaleb istungil korraga oluliselt vähem inimesi ja seetõttu saab järgmised istungid korraldada kohtumaja suurimas saalis, mille pindala on 144 ruutmeetrit.

Tartu kohtumaja juht märkis, et tegelikult pole see esimene kord, mil istung tuleb osalejate suure arvu tõttu kohtumajast välja kolida. Esimene säärane juhtum oli 2003. aastal, mil EAG Autokeskuse petuskeemi loojate kohtuprotsessi avaistung koliti Vanemuise kontserdisaali. Toona oli protsessile kutsutud 837 kannatanut.

 

Comments
Share
Kajar