Vastukaja: Tartu provintsistumine ei sõltu välikohvikutest
Tartu tegutseb selle nimel, et Eesti suuruselt teises linnas oleks Eesti parim elukeskkond. Tahan, et Tartu oleks avatud linn, kuhu ettevõtjatel oleks põhjust investeerida ja seeläbi töökohti luua. Tahan, et kesklinnas tunneks end mõnusalt linnakodanik, tudeng ja külaline. Tahan väga, et Tartu välikohvikutes oleks ka sumedatel suveõhtutel mõnus istuda ja ülikoolilinna melu nautida.
Aga ma olen ühtlasi mures, sest tahan ka seda, et Tartut külastav turist ei kirjutaks, et muidu tore linn, aga kahjuks ei julgenud õhtul vanalinnas liikuda. Tegelikult ongi eri inimestel palju erinevaid soove ja tahtmisi ning avaliku võimu roll on siinjuures püüda otsida kompromissi.
Olen samuti mures, et Krister Parise mainitud Tartu provintsistumise oht (EPL 14.4) on tõesti olemas. See võib tuleneda sellest, et Tartu on kindlasti üks Euroopa halvimate ühendustega ülikoolilinnu. Olen üsna veendunud, et see oht ei tulene öösel tänavatel toimuvast või mittetoimuvast.
Ühetaoline piirang ei sobi
Enne kui eksperti mängida, võiks pisut otsuste tagamaid uurida. Suhelda tõepoolest ettevõtjatega, kes paljudes välikohvikutes tegutsevad, ja küsida ka linnavalitsuselt selgitust, enne kui paatoslikult väita, et kõik sammud liiguvad suitsiidi poole.
Mis puudutab konkreetselt välikohvikute piirangut, siis ka selles liinis on linna ettevõtlusosakonnal olnud palju suhtlemist ja koostööd, kuid tuleb nõustuda, et siiski mitte piisavalt. Nüüdseks on linn tunnistanud, et välikohvikutele ühetaolise ajalise piirangu seadmine oli liiga jõuline samm. Olles nüüd ise kohtunud enamiku asjaosalistega, oleme leidnud mõistliku kompromissi, mis tagab ettevõtjatele teenimisvõimaluse ja külalistele nädalalõppudel pikema aja välikohviku melu nautida. Müra piiramine peaks andma ka elanikele võimaluse magada.
Enamik Tartu välikohvikupidajaid on täpselt sama mures kui mina, et tänavatel oleks puhtus ja kord. Linn, ettevõtjad ja politsei otsivad koostöös võimalusi tagada turvalisus ka Rüütli tänava tagumises pooles, kus toimuval on välikohvikutega väga vähe pistmist.
Lõpetuseks pisut provintsidest teise nurga alt, sest maailmas on palju riike, mille haldusüksused ongi provintsid. Maailma suurim neist on Kanada Quebec, kus elab kokku üle 7 miljoni inimese ja toodetakse u 20% riigi SKT-st. Võib-olla oleks see päris hea, kui kogu Lõuna-Eesti tema eeskujul provintsistuks ja pealinn Tartu saaks uue arenguhoo. Tõsi, Quebecist on leitud ka kulda, teemante ja muid kalleid maavarasid, kuid meie väärtused on ülikoolid, teaduspark, nutikad tartlased ja hea Tartu vaim, millele saab ikka loota.
Lugu ilmus Eesti Päevalehes 17.04.2014
Varem samal teemal: Krister Paris „Tartu kaasus: enesetapp kägistamise läbi”, EPL 14.04.2014