ORAVAPARTEI JUHTFIGUUR ENNUSTAB MAJANDUSELE TITANICU SAATUST?

Ehk uskumatud juhtumised oravapesa ideoloogide uutelt vallutusradadelt.

Päris kummaline on kuulata reklaami, milles AS Tavid võrdleb rahandussüsteemi Titanicuga, mille lõplikku saatust me ju kõik teame. Ühe äriettvõtte poolt vägagi andekalt ülesehitatud reklaamikampaania, kus kutsutakse inimesi kulda ostma ja seda kullakamakat võrreldakse päästevestiga, mida kahjuks kunagi kõikidele ei jagu. Põnevaks läheb see lugu aga alles siis, kui mõelda, kes selle taga on. Riigikogust lahkuv oravapartei üks peaideolooge on aseesimees Meelis Atonen, kes juba tükk aega naudib AS Tavidi nõukogu liikme staatust ja kohe varsti saab temast täieõiguslik tegelane ettevõtte investeerimiskulla ärisuuna edendajana. Ehk täpselt see valdkond, mille turgutamiseks on ka välja mõeldud põhja minevast rahasüsteemist rääkiv reklaamtekst. Mina ei suuda siit küll mingeid muid järeldusi teha kui seda, et oravad ennustavad meie majanduse põhjaminekut ja kutsuvad maksujõulist seltskonda kiirelt päästeveste hankima, sest kunagi ei jaguvat hüvesid kõigile. Ja tõepoolest teatavad erinevad analüütikud, et arvestades eelnevate aastate saagiküllust võib lähiaastatel meid oodata pähkliikaldus. Samas avalikkuses vahutav peaorav aga elab nagu mingis teises metsas, kus tal talveks pessa varutud pähklikuhila alt välja vaevu-vaevu paistavad pea ja sabaots ning seetõttu on reaalsustaju justkui kusagile kadunud. Peaorava asemik reaalse elu küsimustes aga räägib läbi oma uue leivaisa propagandamasina, et meid ootab sama saatus, mis Titanicut. Keegi ei soovi uskuda, et meie majandus võib totaalselt põhja minna ja loodetavasti ka ei lähe, kuid siiski ühiskonna arvamusliidrid võiks natuke ikka mõtelda, millise nurga alt avalikkusele sõnumeid anda. Kui meid tõesti ootab ees Titanicu saatus, siis tõeliste riigimeeste ülesanne on tegeleda kogu oma rahva „päästmisega” ja mitte ei tohiks tegeleda ainult ülemistel tekkidel pidutseva seltskonnaga. Alumistel tekkidel, lukuststud uste taga on ka inimesed, kelledel kahjuks ei ole võimalusi kuldsete päästevestide hankimiseks ja loodetavasti ei lähe neid ka vaja.
Lõpetuseks ongi kogu selle loo juures minu hinnagul totaalselt koomiline, et täna meie riigi arengu eest vastutava peaministriparteilaste seast kostub niivõrd erinevaid ja samas äärmuslikke signaale. Kui ikka partei esimees räägib roosamannast ja aseesimehega seotud ettevõtte annab SOS signaali, siis peaks tõesti ütlema, et tule taevas appi!

Kommentaari kirjutama ajendanud AS Tavidi reklaamtekst:

Me kõik oleme laeval – ühel suurel laeval, mille nimi on Titanic. Ja me kõik teame, et see laev on uppumatu. Juhtugu, mis iganes see laev ära ei upu – veekindlad vaheseinad, kompetentne meeskond, tehnoloogia viimane sõna – kõik, mis vaja on olemas. Kuid tund aega tagasi põrkasime me kokku jäämäega. Näiliselt ei ole midagi lahti. Paanikat pole, inimesed istuvad restoranis, laulavad ja tantsivad, aga laev juba upub. Läheb veel aega enne kui on lõplikult selge, et uppumatu Titanic kaob vee alla.
Kuid praegu käib veel pillerkaar. Mõni üksik laeva meeskonna liige räägib, et päästeparved on vaja vette lasta ja inimestele tuleb hakata päästeveste jagama. Kuid see toob isegi kaastöötajate seas esile üksmeelse naeru. Meie laev on ju uppumatu. Keegi ei usu, et mõne aja pärast on absoluutselt kõik, tõepoolest absoluutselt kõik Titanicul on vajunud igaveseks mitme tuhande meetri sügavusele vee alla. Pidu lõppeb, et anda teed uutele laevadele ja järgmistele pidudele.
Üksikud varustavad ennast juba päästevestidega. Kuid enamus neid ei taha. Aga varsti on juba hilja, päästevestid võivad otsa saada ja kalliks minna. Praegu on neid veel piisavalt. Kui sa näed analoogiat maailma rahandussüsteemide ja Titanicu vahel, siis soeta oma kollane päästevest Tavidist.

MUIDE, KA TITANICUL KÕIGILE PÄÄSTEVESTE EI JÄTKUNUD!

Comments
Share
Kajar