SÜÜDISTATAVAST KOHTUALUSEKS
Septembri alguses tuli siis oodatud uudis, et mind anti koos kaaslastega lõpuks kohtu alla, ehk süüdistatavast sai peale 3,5 aastast kadalippu lõpuks kohtualune. Istungid algavad juba järgmise aasta mais. Sellega seoses on veel palju vaidlusi, kuid kindel on, et minu süüdistuses olnud 19-st PRIA-ga seotud episoodist lõpetas kohus 10. Ehk 9 üle vaidleme edasi. Kogu kriminaalasi vähenses sellega seoses juba enne kohtuvaidlusi üle kahe korra, aga eks aeg näitab, kuhu me sellega lõpuks välja jõuame. Saaremaa päevaleht Meie Maa küsis selle kohta kommentaari ja lisaks tehti ka pisike intervjuu kohe raamatupoodidess jõudva raamatu “Jälitatav” teemal. Kel tahtmist, see loeb ja raamatut saab osta ka otse kodulehelt!
 

 
Kohus lõpetas Kajar Lemberiga seotud kriminaalasja osaliselt 
Autor: Ahto Jakson, Ivika Laanet-Nuut
12. september 2019
Meie Maa
 
Tartu maakohus lõpetas aegumise tõttu osaliselt saarlasest endisele Tartu abilinnapea Kajar Lemberiga seotud kriminaalasja.
 
Kohus otsustas tehtud kohtumäärusega aegumise tõttu osaliselt lõpetada kriminaalmenetluse soodustuskelmuse kuriteoepisoodides, mis seonduvad Jaago Rosmannil 14 taotlustoimikuga, Kajar Lemberil 10 taotlustoimikuga, Indrek Mooratsil ja Kasenormi OÜ-l kaheksa taotlustoimikuga, Aarne Lemberil, Kalle Kütil, Gert Kiilaspäl, Puhkeküla OÜ-l, Peetrimõisa Villa OÜ-l ja Lääne Vara OÜ-l kahe taotlustoimikuga ning Veiko Albergil, Ülle Lippusel ja Õkomuld OÜ-l ühe taotlustoimikuga. Ülejäänud süüdistuses olevates kuriteoepisoodides jätkab kohus menetlust.

Lõuna ringkonnaprokuratuur esitas endisele Tartu abilinnapeale Kajar Lemberile, ehitusettevõtjale Jaago Roosmannile ja veel kuuele inimesele ning kaheksale äriühingule süüdistused soodustuskelmuses. Lemberit süüdistatakse lisaks suures ulatuses toimingupiirangu rikkumises ja altkäemaksu võtmises. 

Kohtumenetlus jätkub 11 episoodis

Kajar Lemberi suhtes jätkub kohtumenetlus üheksas soodustuskelmuses ja kahes korruptsioonikuriteos ning Jaago Roosmanni suhtes 21 soodustuskelmuses. Nendega tekitati süüdistuse kohaselt riigile enam kui 1,7 miljoni euro suurune kahju, millest Kajar Lember on praeguse süüdistuse järgi seotud rohkem kui 700 000 euroga.12. augustil peetud eelistungil käsitleti ühe teemana osa süüdistuse episoodide aegumist riigikohtu 13. mail tehtud otsuse valguses. Eelistungil esitas prokurör kohtule süüdistusaktile täiendavalt põhjendused, kus tõi välja, millised kriminaalasjas käsitletud episoodid ei ole aegunud ning millised episoodid võivad riigikohtu 13. mai otsust aluseks võttes olla osaliselt aegunud. Samuti taotlesid soodustuskelmuse kuriteoepisoodides kriminaalmenetluse osalist lõpetamist aegumise tõttu kaitsjad.

/… /

Asjaga venitatakse pikalt

Kajar Lember ütles Meie Maale, et prokurör oleks võinud kriminaalasja lõpetada enne eelistungit, aga asja muudkui venitatakse. „Menetletakse edasi ja eks me hakkame selle üle vaidlema. Võtan seda kõike kui midagi sellist, mis käib minuga kaasas, ehkki päris abieluks seda vahest nimetada ei saa,” sõnas ta irooniliselt ja viitas samas, et kõik see, mis on toimunud, on ääretult ebareaalne.

Kohus jättis rahuldamata Jaago Roosmanni, Aarne Lemberi, Kalle Küti, OÜ Peetrimõisa Villa, Gert Kiilaspä, Baltichouse Production OÜ, Veiko Albergi, Ülle Lippuse, Õkomuld OÜ, Indrek Mooratsi ja Lääne Vara OÜ kaitsjate taotlused süüdistusakti tagastamiseks prokuratuurile. Kohtu hinnangul vastab süüdistusakt nõuetele ning selle tagastamiseks puudub alus.

Kriminaalasja arutamine kohtuistungil üldmenetluses algab Tartu maakohtu Tartu kohtumajas järgmise aasta 18. mail. Kohtuvaidlused on esialgu planeeritud 2021. aasta oktoobrisse.

*  *  *

Kajar Lember vormis kriminaalasja raamatuks

Homme esitleb Tartu endine abilinnapea, saarlasest ettevõtja Kajar Lember Tartus klubis Illusioon sõprade ning lähedaste ringis enda kirjutatud raamatut „Jälitatav”.

Raamat kujutab endast emotsionaalset dokumenti sündmustest, mis on Kajar Lemberi jaoks kestnud üle kolme aasta.

„Musta huumori austajana ei saanud lihtsalt muidu, kui pidin selle sättima kuupäevale 13 ja reede,” ütles Lember Meie Maale, lisades, et kuna tal on endal pisike tähtpäev, siis saab ehk aetud mitu asja ühe korraga ning juhuslikult ei ole valitud ka koht, mis kannab nime Illusioon.

Lember alustas mõtete kaardistamist raamatuks eelmise aasta oktoobris, sest siis sai ta aru, et ta hakkab juba unustama saaga algust. „Olen ka raamatu eessõnas öelnud, et küsimus ei ole minu kaasuse juures enam ammu selles, kas keegi on milleski süüdi või mitte, las seda otsustab kohus. Kogu prokuratuuri poolt dirigeeritud protsess ise on väljunud ammu igasuguse terve mõistuse piiridest ja just sellepärast ma selle loo kirja panin,” põhjendas ta raamatu sündi.

Raamat on hästi loetavas formaadis ning koos lisadega kokku pisut üle 180 lehekülje. „Kuna see lugu ei ole väga tavapärane, ei piisanud ainult tekstist. Pidin panema juurde mõned väljavõtted dokumentidest ja määrustest, sest uskuge, kogu see minu kriminaalasja ümber toimuv on nii jabur, et tavaline lugeja seda muidu ei usuks, kui ma sinna mõningaid näiteid, kommentaare ja dokumentide väljavõtteid ei lisaks,” osutas Lember. Ta ei usuks ka ise, et selline asi on tänapäeval Eestis üldse võimalik.

Lember ise on nimetanud raamatut niiöelda emotsionaalseks dokumentalistikaks. „Usun, et igale ühiskonnas toimuva vastu huvi tundvale inimesele on seda huvitav lugeda, kuid eriti huvitav võiks see olla eelkõige inimestele, kes pisutki minu töödest ja tegemistest midagi teavad või on näiteks kas või käinud Vudilas või ka Asval,” kõneles Lember.

Tema mõte oli kirjutades suuresti selleks, et näidata, kui kaitsetu on inimene, kui ta jääb süsteemi hammasrataste vahele, sest ei olegi olemas pidurdavat mehhanismi. „Loodan väga, et raamat avab nii mõnedki silmad ja järgmisele minusugusele “suurkorruptandile” ei minda enam ilma tõenditeta sellise hurraaga kallale ning tõepoolest, mitte ei jälitata inimesi igaks juhuks, vaid tõesti üheksa korda mõõdetakse ja siis üks kord lõigatakse, mitte vastupidi.”

Saarlased saavad teose soetada järgmisest nädalast Apollo ja Rahva Raamatu poest ning kui keegi kutsub raamatut tutvustama või esitlema, siis kindlasti on autor valmis seda ka tegema.

Raamatu toimetas Anna-Liisa Õispuu, küljendas Jaan Sõrra. Trükkis Vali Press OÜ.

Comments
Share
Kajar