VUDILA MÄNGUMAA ON LÕUNA-EESTI EHE

SA Lõuna-Eesti Turism korraldatud konkursil “Ehe Lõuna-Eesti” tunnistati käesoleva aasta parimaks turismiobjektiks kogu pere mängumaa Vudila, mida veab saarlane Kajar Lember.

Lisaks juunis käima läinud mängumaa suvistele tegemistele avati Vudilas möödunud nädalal ka vahva jõulumaa. Lemberi sõnul oli Lõuna-Eesti parimaks turismiobjektiks tunnistamine ka Vudilale endale üks tore jõulukink.

“Eks see kena üllatus loomulikult oli. Nominendiks valimisest teatati päev enne autasustamistseremooniat. Küllap arvestati meie mängumaa parimaks turismiobjektiks saamisel ka selle kiiret arengut,” rääkis Lember.

Ta viitas, et aasta tagasi tehti Tabivere vallas asuval mängumaal alles ehitustöid ja valmis polnud õieti midagi. 1. juunil toimusid avapidustused ja suvekuudel külastas Vudilat juba üle 20 000 inimese paljudest Eestimaa paikadest ja ka välisriikidest. “Seda, kas saarerahvast on siin rohkem käinud Saaremaalt või Hiiumaalt, pole kokku lugenud,” lisas Lember.

Hobused Saaremaalt

Selge on, et ka mandril ei saa saarlane hakkama ilma meretaguste abilisteta. Kaiaveres asuval kogu pere mängumaal Vudila avatud jõulumaale on ta sünnimaakonnast ametisse palganud mitmeid eestimaist tõugu koduloomi.

Kõigepealt tervitavad jõulumaa külastajaid Asva hobusekasvatusest pärit eesti hobused, samuti Saaremaalt kohale toodud maatõugu lambad, kitsed ja küülikud. “Päralejõudmine kulges suhteliselt õnnelikult. Kord tuli teel siiski hobusekäru remontida,” rääkis Lember.

Loomadest on rahvale meeldivaid elamusi pakkumas ka saanisõitu tegev raskeveohobune ja poni, kes aga on põlised mandrielanikud. Samuti võib kohtuda maskottlindude vuttidega, sest Vudila on ju rajatud kunagise vutifarmi territooriumile.

Koduloomad on ikka jõuludega kokku kuulunud. Kindlasti võimaldavad nad tänapäeval ka paremini loodust tundma õppida. “Olen esimeste päevadega juba kohanud lapsi, kes arvavad, et kits on lihtsalt sarvedega lammas,” kõneles Vudila peremees.

Küsimusele, millal Saaremaa oma Vudila saab, vastas Lember kerge muigega vene keeles: “Živjom uvidem” (elame, näeme). Tal on midagi kindlasti mõttes, kuid saan tema vaikimisest aru. Ka Jõgevamaa Vudilat ehitati enne kolm aastat, kui hakati rääkima, mida sinna täpselt rajatakse. Lemberi puhulgi tundub, et ehtsaarlasliku jonniga tahetakse enne ikka muna ära muneda, kui sellest kaagutama hakata.

“Selge on aga see, et kui millegi analoogsega kusagil ka välja tuleme, peab see nn uus Vudila igas paigas ikka erilaadne olema,“ lasus turismiettevõtja kavala naeratusega.

Häid ettevõtmisi hulganisti

1. detsembril toimus Tartus Lõuna-Eesti turismikonverents, kus sel korral keskenduti Vene turule – anti ülevaade, kuidas venelasi Lõuna-Eestisse meelitada ja mida neile siin pakkuda.
Konverentsile järgnes vastuvõtt, kus tunnustati 2010. aastal enim silma paistnud turismiobjekte ja -sündmusi.

Konkursi “Ehe Lõuna-Eesti” raames tunnustas SA Lõuna-Eesti Turism nõukogu Eesti maanteemuuseumi ja Alatskivi lossi. 2010. aasta parimaks turismiobjektiks valiti kogu pere mängumaa Vudila Jõgevamaal.

Parima turismisündmuse nominentideks nimetati Võrumaal toimunud kohaliku toidu mess “Uma mekk” ning Lüübnitsa sibula- ja kalalaat Põlvamaal, 2010. aasta parima turismisündmuse tiitel läks samuti Jõgevamaale, suurele Paunvere väljanäitusele ja laadale.

* Artikkel ilmus ajalehes Meie Maa 15.12.2010, autor Jaan Lukas
originaallink – http://www.meiemaa.ee/index.php?content=artiklid&sub=5&artid=40074

Vaata ka:
http://www.vudila.ee
facebook.com/vudila

Comments
Share
Kajar