OTSI KULTUURISÕPRA, KES EI KARDA KOLLI, KUI ON KOLLIL RAHAPADA KÄES!

Uskumatu aga tõsi.
Kultuurioravake teatab, et meil on nii väike riik ja siin ei ole võimalik kasutada erisusi! Eriti uskumatuks teeb selle see, et minister soovib oma partei rahaideoloogide survel ellu viia asja, millest on räägitud aastaid, kuid mis alati on just nimelt kultuuriministrite ja kultuuritegelaste vastuseisu tõttu ära jäänud.

Minu hinnangul on tegemist tõeliselt kultuurivaenuliku jutuga, et suurendame käibemaksu 13 % võrra ja kirjutame saadava tulu ministeeriumi eelrvesse ning jagame selle ise laiali, et tagada kõrgkultuur. Nii nagu siililegi, on tegelikult ka oravale selge, et järgmisel aastal lahustuks see summa ministeeriumi üldeelarves ja ongi kõik. Lihtsalt piletihinnad tõusevad ja järjekordsed õnnesoovid Eesti rahvale!

Mõni aeg tagasi sai selle teema järjekordne vaatus alguse, kui üks seadusesäte tühistati ja asjast räägiti ajakirjanduses kui sõnastuse probleemist ehk nagu teeks senine sõnastus käibemaksu soodustuse saamise mõttes etendusasutuste vahel vahet sõltuvalt omandivormist. See on kõige elementaarsem jama. Suvatsege vaid lugeda seaduse teksti, kus on lausa sõnasõnalt öeldud, et soodustus laieneb ka eraetendusasutustele. Ka praktikas kasutavad seda näiteks kõik erateatrid. Selline käsitlus oli kasulik välisstaaride sissetoojatele, sest neile oli kaval kisendada nagu nad ei saaks soodustust, sest nad on eraettevõte. Tegelikult nad ei saanud soodustust hoopis seepärast, et nende eelarvest ei moodustunud 10 % riigi, kohaliku omavalitsuse või Kultuurkapitali toetus kuna mitte ükski kultuurikomisjon ega ekspertgrupp poleks Elton Johni või Michael Jacksoni sissevedamisele mingitki toetust määranud, sest tegu on puhtakujulise äriprojektiga. Just nimelt kommertsüritustele samade tingimuste andmise vältimiseks ja otsustamise andmiseks ( mis on väärtkultuur ja mis kommertskultuur ) tegelike spetsialistide kätte, (kultuurikomisjonide ja Kulka ekspertgruppide liikmed) kirjutatigi ju see 10% säte omal ajal seadusesse.
Tänaseks on ühtpidi kujunenud naljakas olukord. 10 % avaliku toetuse nõue on tühistatud ja seadus annab õiguse 5% käibemaksusoodustusele kõigile etendusi või kontserte korraldavaile riigi-, munitsipaal- või eraetendusasutustele või Rahvusooperile.

Suurepärane! Mis on aga etendusasutus, see on ju täpselt fikseeritud etendusasutuste seaduses. Selle seaduse alusel ei ole ükski summerdamise korraldaja ega staari maaletooja etendusasutus. Pregu poleks vaja muud teha, kui kirjutada käibemaksuseadusesse lihtsalt sisse “Etendusasutuse seaduse mõistes” ja Eesti võiks rahulikult jätkata tänase madala käibemaksumääraga kultuuriüritustega. Ja olekski nii, et ükski summerdaja ega kuulsuse vahendaja ei saaks kõrgkultuuri kätesaadavuse parandamiseks mõeldud hüve nautida.

Comments
Share
Kajar