ASVA PUHKEKÜLA

Asva Puhkeküla on Saaremaal minu sünnikodu lähedal asuv koht, kus sai üles putitatud vana talumaja koos sinna juurde kuuluva aidaga ning lisaks ehitasime juurde 3 kämpingumaja, saunakompleksi ning veel mõned ehitised. Tähelepanuväärne on siinjuures see, et uurija ütles mulle selle objekti kohta suhteliselt ülbelt, et seal pole ju tegelikult turismitalu! Küsimuse peale, kas ta on seal kohapeal käinud, vastas ta loomulikult eitavalt…
Märgin, et PRIA projektis lubasime 1 töökoha ja 4 majutuskohta, kuid reaalsuses on seal täna 25 majutuskohta, mis püstitati lisaks omavahenditest. Peab ikka geniaalne fantaasia olema, kes arvab, et ma need oma tarbeks rajasin.

Taotlesin PRIA toetust kahele objektile:
Rehielamu – Renoveerimise maksumus eelarve järgi oli 109 409 eurot, sealhulgas toetus osakaal 50%. Tegelikkuses läks objekt kallimaks ning kokku kulus ehitusele  rohkem, mida kinnitab ka tellitud ekspertiis.

 

Samas kompleksis asub ka vana aidahoone, mille taastamise maksumus eelarve järgi oli 58 619 eurot, sealhulgas toetus osakaal 50 %. See objekt sai enam-vähem eelarvejärgselt ka valmis. Selles hoones on 2 väga ägedat ruumi majutuseks.

Vaata ka www.asvalinnus.ee

Ehitamist lähedalt näinud inimestele siia ka paar numbrit – ühe m2 põrandapinna kohta kulus kogu maja renoveerimisel projekti järgi ca 570 eurot ja sealhulgas on juba hinna sees ka juurdeehitatud terrass 2-l korrusel koos rookatusega, wc-pesuruum, kelder, uued uksed ja aknad, küte jne, jne.

Kahtlustuse sisu on siinkohal see, et ma ei tasunud omafinantseeringut, vaid tegin seda tegelikkuses poole odavamalt – ehk kui keegi suudab mulle näidata ehitajat, kes suudab põhimõtteliselt ehitada uue puitmaja või restaureerida täielikult vana ajaloolise maja hinnaga 285 eurot per m– siis võib mind kurjategijaks nimetada. Sinnamaani ootaks pakkumisi, sest mina pole siiani sellist veel kohanud …

Hobusekasvatuse objektid – sõnnikuhoidla ja heinakuur.

Saaremaal tegelen ka hobuste kasvatamisega – meil on Eesti tõugu hobused ja Saksa ratsaponid – see on minu hobi juba ammu ja kui keegi midagigi hobusekasvatusest teab, siis peaks ka aru saama, et see ei ole äri, vaid puhas hobi ja missioon.

Hobusekasvatus aga peab tänasel päeval vastama kõikidele nõuetele ning seetõttu rajasimegi talli juurde PRIA toel heinakuuri ja sõnnikuhoidla. Vältimaks vaidlusi – lasin ka siinkohal teha ekspertiisi, mis kinnitab, et maksumused on kooskõlas eelarvete ja ehitaja poolt näidatud kuludega. Polegi nagu rohkem midagi lisada. Kes tahab tulgu vaatama – mõlemad seisavad oma kohal ja teenivad oma eesmärki.

Piltidelt on näha, et enne ei olnud hooneid ega hoidlat ja nüüd on – mõnede meelest said need püsti ilma rahata – toetuste eest, mille ma ka justkui endale sain – igatahes magic, keegi võiks mulle ka seletada, kuidas see käib 🙂 Kui ära seletate ja tõestate, et nii saab – siis olen vist tõesti süüdi!

Ja et kahtlustuste ja süüdistuste pakk ikka paksem paistaks, siis lisati sinna ka need taotlused, mis toetust ei saanud. Ehk politsei loogika kohaselt on nii, et kui ma küsisin ühel aastal näiteks 30 000 sõnnikuhoidla ja heinakuuri ehitamiseks ning sain eitava vastuse, siis järgmisel aastal esitasin täpselt sama projekti uuesti ja sain positiivse vastuse, siis nüüd olen ma süüdimõistmise korral saanud sooduskelmuse ja selle katsega kuritegelikku tulu 60 000.- eurot. Loogiline ju:-) Numbrid muudkui suurenevad ja kaustade maht kasvab…